• De plek waar de Rembrandtbrug moet komen. Achter de bebouwing loopt de Oude Rijn.
• De plek waar de Rembrandtbrug moet komen. Achter de bebouwing loopt de Oude Rijn. Foto: archief

Wethouder ziet weinig fouten bij mislukt brugproject Woerden

Floris Bakker

Woerden - De gemeente Woerden investeerde miljoenen euro’s in onderzoeken, plannen en het onteigenen van grond en gebouwen voor een brug over de Oude Rijn, die er uiteindelijk niet is gekomen. Toch is er volgens wethouder Arjan Noorthoek weinig verkeerd gegaan.

Door de coronapandemie en de oorlog in Oekraïne liepen de geplande bouwkosten voor de Rembrandtbrug op tot ongeveer 35 miljoen euro. Dat was voor de Woerdense politiek aanleiding om in 2024 een streep te zetten door de ontsluiting voor Woerden-West.

“Als die kosten niet zo waren gestegen, hadden we nu het bestemmingsplan voor dit project behandeld, daar ben ik van overtuigd”, verklaarde Noorthoek donderdag tijdens een debat over de financiële afwikkeling van het project.

Opheldering

Het debat werd gehouden op verzoek van verschillende oppositiepartijen, die opheldering willen over de geleden verliezen. Het gaat om minimaal 4,8 miljoen euro. “Het grootste verlies dat de gemeente Woerden in tien jaar tijd heeft geleden”, verzuchtte raadslid Jan-Hubert van Rensen van Inwonersbelangen.

Het college stuurde begin deze maand een uitgebreide verantwoording naar de raad. Inwonersbelangen, Woerden&Democratie en Splinter stelden daarop een reeks kritische vragen. Met name Inwonersbelangen verwijt Noorthoek dat hij het project onvoldoende onder controle heeft gehad.

Van Rensen: “Alles in die brief ademt dat het college het goed heeft gedaan en dat het project ‘door omstandigheden buiten ons om’ is misgegaan. Maar zijn wij als raad wel volledig en tijdig op de hoogte gesteld van de risico’s van dit project?” Noorthoek vindt van wel. “Sinds de start van het project is er elk jaar één of twee keer een uitgebreid debat gevoerd over de voortgang. We zijn stap voor stap samen tot keuzes gekomen. Het hele proces was één grote evaluatie.”

Negatief advies

Reem Bakker (Woerden&Democratie) verwijt de wethouder dat hij de raad op geen enkel moment een negatief advies heeft gegeven over de uitvoerbaarheid van het project. Dat had volgens haar met name moeten gebeuren toen duidelijk werd dat de brug niet 21, maar ruim 31 miljoen euro zou gaan kosten. Door die verhoging zouden de schulden van de gemeente sterk toenemen.
Tot het moment van het stopzetten van het project kon de brug rekenen op steun van een meerderheid van de raad. Het besluit om te stoppen is dan ook niet lichtvaardig genomen. “Het viel ons zwaar”, verklaarde Daphne van der Wind (CU-SGP), terugkijkend op dat moment in 2024. “Je zit in de politiek om iets te bereiken. Het besluit om te stoppen past daar niet bij.”

De wethouder valt wat haar betreft weinig te verwijten. “Hij heeft altijd gehandeld binnen de kaders en de raad steeds tijdig geïnformeerd.”

CDA-raadslid Iozefina Paulet ziet de brug nog steeds als de beste oplossing voor Woerden-West. “Hij was realiseerbaar en haalbaar.” Florian Bos van de VVD is het daarmee eens. “Uit onderzoek is gebleken dat dit de beste locatie is om de verkeersproblemen in Woerden-West op te lossen. Maar 35 miljoen euro uitgeven om een verkeersknelpunt op te lossen is gewoon te veel.”

Schadeclaims

De gemeente is nog bezig met het afwikkelen van schadeclaims die ondernemers hebben ingediend. Noorthoek wilde daar niet veel over kwijt, omdat de onderhandelingen nog lopen en vertrouwelijk zijn.

Oppositiepartijen willen dat hij in gesprek gaat met ondernemers die niet tevreden zijn over het aanbod van de gemeente, om te voorkomen dat zij naar de rechter stappen. Noorthoek ziet daar weinig in. “Als je gaat praten, wek je verwachtingen. Ik wil met alle liefde een kop koffie drinken en ons bod toelichten, maar er komen geen onderhandelingen meer.”