
Monique Bonsen is 1 jaar burgemeester van Woerden: ‘Soms zou ik wel een toverstafje willen hebben’
NieuwsWoerden - Burgemeester Monique Bonsen werd een jaar geleden geïnstalleerd als burgemeester van Woerden en ze kijkt terug op haar eerste jaar en blikt naar de toekomst. “Eigenlijk zou je alle problemen meteen willen oplossen, maar ik heb geen toverstafje.”
Toen burgemeester Bonsen nog niet wist dat ze burgemeester zou worden maar al wel had gesolliciteerd, had ze al een bepaalde indruk van Woerden. “Een stad waar veel gebeurt”, zegt ze zonder aarzelen. “Een stad met veel ambitie. Ik had ook de indruk dat het politieke klimaat stabiel was en dat er de brede behoefte bestond om te werken aan de toekomst van Woerden.”
Die indruk is alleen maar versterkt nu ze een jaar later terugblikt. “Ik had hoge verwachtingen maar het is in het echt nog veel mooier. Wat me opviel was dat er ongelooflijk veel vrijwilligers zijn: 13.000, en dat op een inwoneraantal van 54.000, dat is bovenmatig. Dat heeft me enorm verrast.”
Mooi politiek evenwicht
Woerden heeft een open klimaat. “De mensen zijn heel hartelijk, ik heb me heel welkom gevoeld. Bij alle evenementen wordt erg goed samengewerkt tussen het bedrijfsleven, de fondsen en de gemeente waardoor er veel moois tot stand komt.”
Dat ligt ook deels aan het politieke klimaat in Woerden met vanuit diverse richtingen inbreng. “Kerkelijk, liberaal en progressief. Dat geeft een mooi evenwicht, gericht op samenwerking en omzien naar elkaar en naar de wereld.”
Helemaal gesetteld
Eenmaal geïnstalleerd als burgemeester schreef ze zich op de maandag daarna gelijk in bij de burgerlijke stand, want ze waren dat weekend verhuisd. “Nu ben ik er echt, was mijn gevoel en we zijn hier nu helemaal gesetteld.”
Ze rolde vervolgens heel snel in haar werk. “Je hebt natuurlijk vaste agendapunten zoals de overleggen met het college en de raad.” Daarnaast was er een lange agenda met veel reacties op de oproep om de burgemeester de mooiste plekjes van Woerden te laten zien. “Dat waren er iets van vijfenveertig en daar heb ik een jaar de tijd voor genomen.”
Koningsdag was echte kennismaking
Verder maakte ze al snel kennis met hoe Woerden kan zijn met alle evenementen rond Koningsdag, 4 en 5 mei. “Dan ontmoet je meteen veel mensen.” Ze vindt dat allemaal hoogtepunten, samen met nog heel veel andere mooie evenementen, maar Koningsdag sprong eruit. “Door het bezoek aan alle kernen die Koningsdag op hun eigen wijze vieren, heb ik snel een mooie kennismaking gehad met heel veel mensen. En ik zag direct wat de gemeente op de been kan brengen.”
Dat raakt me wel
Er volgden ook vele gesprekken met inwoners. “Het raakt me dat mensen zich zo verbonden voelen, geen passanten zijn en dat ze hier nooit meer weg willen, ook al zijn ze hier pas later in hun leven komen wonen.” Wat haar ook raakt zijn mensen die hun teleurstelling uitspreken of aangeven zich onveilig te voelen. “Dat houdt me wel bezig want je hebt niet overal zomaar oplossingen voor. Dat geldt ook voor het perspectief op wonen. Ondanks dat er enorm veel gebouwd wordt, is er voor sommige mensen toch geen passende oplossing, we moeten keuzes maken maar soms zou ik wel een toverstafje willen hebben.”
De samenwerking binnen de gemeente is goed. “Er werken veel gemotiveerde en betrokken mensen in het college, in de raad en binnen de organisatie. Het is fijn dat de lijnen kort zijn, dat we elkaar snel weten te vinden en dat de neuzen dezelfde kant op staan. We kunnen niet alles realiseren wat we zouden willen maar het uitgangspunt is altijd dat we er met elkaar proberen uit te komen, helaas zijn de tijd en middelen beperkt.”
Weerbaarheid vergroten
Als Bonsen vooruitblikt op de komende jaren heeft ze wel wat thema’s waar ze aandacht aan wil besteden. “Vanuit mijn portefeuille orde en veiligheid wil ik me er echt hard voor maken dat jongeren een verkeerde afslag nemen of verleid worden om het verkeerde pad op te gaan. Dus jongeren weerbaarder maken.”
Om bij die weerbaarheid te blijven, ook zorgen voor een weerbare overheid. “Dat collegeleden, raadsleden en ambtenaren veilig hun werk kunnen doen, zowel in het echt als op sociale media.” Ze denkt ook aan criminele ondermijning. “Dat gebeurt een enkele keer maar daar moet het echt bij blijven.”
De komende tijd gaat ook om de weerbare samenleving. “Ik ga met mensen in gesprek over noodpakketten, noodplannen, er voor elkaar zijn. Samen met professionals, verenigingen, kerken en mensen met een sleutelpositie in de buurt kijken hoe we kunnen organiseren dat kwetsbaren ergens terecht kunnen. Bijvoorbeeld bij steunpunten in de wijken. Daar komt heel veel communicatie over.”
Woerden groeit enorm en ze kijkt erg uit naar het moment waarop alle geplande woningen gerealiseerd zijn. “De nieuwe wijk Snellerpoort gaat veel betekenen voor het aanbod in Woerden en dat geldt ook voor winkelcentrum Tournoysveld.”
Winny van Rij