Raadszaal in Woerden.
Raadszaal in Woerden. Foto: archief

Advies: coalitie van vier partijen in Woerden

Nieuws

Woerden – De nieuwe coalitie in Woerden moet bestaan uit vier partijen: VVD, Inwonersbelangen, Progressief Woerden en CDA. Dat adviseert verkenner Jan Anthonie Bruijn na gesprekken met alle fracties in de gemeenteraad.

Volgens Bruijn doet deze combinatie het meeste recht aan de verkiezingsuitslag van 18 maart én aan de voorkeuren die partijen zelf hebben uitgesproken. De vier partijen zijn samen goed voor een ruime meerderheid en worden door veel fracties gezien als een stabiele basis voor het bestuur van de komende vier jaar.

De VVD en Inwonersbelangen kwamen als grootste uit de verkiezingen met ieder zes zetels, gevolgd door Progressief Woerden en het CDA met vijf zetels. In de gesprekken met de verkenner werd de VVD door alle partijen genoemd als gewenste coalitiepartner. Ook de drie andere partijen worden breed gezien als serieuze kandidaten voor deelname aan het college.

Alternatief met ChristenUnie-SGP

Mocht één van de vier partijen tijdens de onderhandelingen afhaken, dan ligt volgens Bruijn de ChristenUnie-SGP voor de hand als vervanger. Deze partij wordt door meerdere fracties genoemd als stabiele en verbindende factor, mede vanwege de achterban in de kernen.

De verkenner benadrukt dat er inhoudelijke verschillen bestaan tussen de beoogde coalitiepartners, maar dat deze overbrugbaar lijken. In een tweede gespreksronde met de vier partijen constateerde hij voldoende bereidheid om compromissen te sluiten en samen verantwoordelijkheid te nemen.

Uit de verkenning blijkt dat er in de raad een duidelijke voorkeur is voor een meerderheidscoalitie van vier partijen. Een kleinere meerderheid wordt als te kwetsbaar beschouwd, terwijl een grotere coalitie het risico van een minder duidelijke koers met zich meebrengt. Ook is er brede steun voor een college met vier fulltime wethouders.

Op hoofdlijnen

Wat betreft de inhoud adviseert Bruijn te werken met een coalitieakkoord op hoofdlijnen. Dat moet niet alleen richting geven, maar ook prioriteiten stellen en op enkele belangrijke onderwerpen concrete keuzes bevatten.

Onderwerpen die volgens de verkenner in ieder geval in het coalitieakkoord moeten terugkomen, zijn woningbouw, windenergie, financieel beleid en de toekomst van locaties als de Schulenburch en de Milandhof. Op deze dossiers liggen de grootste inhoudelijke verschillen, waardoor het belangrijk is om hierover al tijdens de formatie duidelijke afspraken te maken.

Daarnaast noemt Bruijn thema’s als veiligheid, parkeerbeleid en infrastructuur, die richtinggevend moeten worden opgenomen in het akkoord.

Bestuurscultuur

Opvallend is dat vrijwel alle partijen hebben aangedrongen op verbetering van de bestuurscultuur. Bruijn adviseert daarom om in het coalitieakkoord expliciet aandacht te besteden aan de samenwerking tussen raad, college en ambtelijke organisatie.

Met het advies van de verkenner ligt er nu een duidelijke basis voor de volgende stap in de coalitievorming. De betrokken partijen gaan de komende periode met elkaar in gesprek om te onderzoeken of zij tot een gezamenlijk programma en een nieuw college kunnen komen.