Celstraf geëist tegen Woerdense (35)
Zwolle/Woerden - Het Openbaar Ministerie (OM) heeft woensdag een celstraf van vier jaar geëist tegen een 35-jarige vrouw uit Woerden. Als administratief medewerker van de rechtbank Amsterdam verkocht ze persoonsgegevens aan criminelen, wat leidde tot beschietingen en explosies bij woningen. Daarnaast perste ze jarenlang een loodgieter af voor bijna 93.000 euro.
De verdachte kwam in beeld tijdens een doorzoeking van een andere verdachte in augustus 2024. In de voering van een zitbank vond de politie een envelop met het logo van de Rechtspraak Amsterdam, met daarin de volledige BRP-gegevens van zes personen uit één gezin. De naam van de medewerker die de gegevens had opgevraagd, was weggeknipt. De Rijksrecherche startte een onderzoek en wees al snel de verdachte aan. Op 10 maart 2025 werd zij aangehouden. In haar woning, auto en telefoons vond de Rijksrecherche meer uitdraaien van persoonsgegevens en bewijs voor overdracht in ruil voor geld.
De vrouw geeft toe de bevragingen te hebben gedaan, maar ontkent geweten te hebben waarvoor de informatie gebruikt zou worden. Ze handelde op verzoek van haar nicht - ook zij is inmiddels verdachte. Voor de gegevens van een gezin ontving ze 750 euro, voor een individu 500 euro. De bevragingen vonden plaats tussen augustus 2022 en maart 2025, in haar toenmalige functie als uitzendkracht bij de rechtbank Amsterdam.
De vermoedelijke opdrachtgever verblijft momenteel in Marokko en wordt door justitie aangewezen als opdrachtgever van meerdere aanslagen bij woningen. De Rijksrecherche linkte de vrouw aan negen van die zaken. Zo werd in januari 2024, drie maanden na een onrechtmatige bevraging, geschoten op een woning in Waalwijk. De officier van justitie was scherp: "Met haar strafbare gedrag heeft ze het vertrouwen in de rechtspraak ernstig ondermijnd. Daartegen moet hard worden opgetreden."
Tijdens het onderzoek ontdekte de politie ook 270 betalingen op de rekening van de verdachte, afkomstig van een loodgietersbedrijf - in totaal 92.920,91 euro. Ook deze man en zijn familie waren bevraagd in de systemen. De vrouw had hem twee jaar lang afgeperst en dreigde zijn familie iets aan te doen. In zijn telefoon werden 4.934 berichten met ernstige bedreigingen gevonden.
Voor medeplichtigheid aan de aanslagen wordt zij niet vervolgd, wegens gebrek aan bewijs. De rechtbank doet op 27 mei uitspraak.