Woerdense Koeiemart 2026.
Woerdense Koeiemart 2026. Foto: Chris Gottenbos

VVD stelt vragen over AI-posters Koeiemart

Nieuws

Woerden – De Koeiemart ligt inmiddels achter ons, maar niet alles aan het Woerdense feest kon op evenveel enthousiasme rekenen. De door kunstmatige intelligentie (AI) gemaakte afbeeldingen op de promotieposters leidden opnieuw tot kritiek. De Woerdense VVD stelde schriftelijke vragen aan het college over de afbeeldingen en wil weten waarom de gemeente opnieuw voor kunstmatige beelden heeft gekozen.

Volgens de VVD doen de afbeeldingen onvoldoende recht aan het authentieke karakter van de Koeiemart. Het evenement kent een geschiedenis van meer dan zeshonderd jaar en is opgenomen in de Inventaris Immaterieel Erfgoed Nederland. Jaarlijks komen duizenden bezoekers naar Woerden voor de traditionele veemarkt en de festiviteiten in de binnenstad.

De partij vindt dat juist echte foto’s de geschiedenis en het karakter van het evenement beter kunnen overbrengen. In de schriftelijke vragen wijst de VVD erop dat er mogelijk veel bruikbaar beeldmateriaal beschikbaar is via het Regionaal Historisch Centrum en de beeldbank van de lokale citymarketingorganisatie.

Eerder kritiek op posters

Het is niet de eerste keer dat de campagne tot discussie leidt. Ook vorig jaar was er kritiek op de door AI gegenereerde afbeeldingen. Volgens de VVD bevatten de beelden fouten en lieten ze het herkenbare Woerdense karakter van de Koeiemart onvoldoende zien. Inwoners ontwierpen destijds zelf alternatieve posters.

De gemeente gaf toen aan dat het gebruik van AI-beelden samenhing met het beschikbare budget en het portretrecht. Bij foto’s van echte personen kunnen immers juridische en financiële overwegingen een rol spelen.

De VVD vraagt het college welke afwegingen dit jaar zijn gemaakt en of er alternatieven zijn onderzocht. Daarbij noemt de partij onder meer historische foto’s uit archieven en recente beelden van lokale fotografen. Ook vraagt de fractie of de juridische bezwaren minder zwaar zouden wegen wanneer personen minder prominent op de foto’s staan.

Gemeente moet keuzes toelichten

De schriftelijke vragen zijn ingediend door Florian Bos namens de Woerdense VVD. De partij wil onder meer weten hoe de gemeente de communicatiecampagne heeft vormgegeven en welke rol het Agrarisch Centrum Woerden, Stadshart Woerden en Woerden Marketing daarbij hebben gespeeld.

Daarnaast vraagt de VVD of het college bereid is om bij toekomstige communicatie over de Koeiemart zoveel mogelijk authentieke foto’s te gebruiken. De partij ziet mogelijkheden om met betrokken organisaties afspraken te maken over het beschikbaar stellen van foto’s van recente edities. Zo zou ook een campagne kunnen worden ontwikkeld die meerdere jaren meegaat en binnen het beschikbare budget past.

Tot slot vraagt de VVD naar het algemene beleid van de gemeente voor het gebruik van AI bij officiële communicatie. De fractie wil dat het college waarborgt dat bij fotografische uitingen over lokaal erfgoed authentiek beeldmateriaal wordt gebruikt.

Het college moet de schriftelijke vragen nog beantwoorden. Het is daarom nog niet bekend of de gemeente haar aanpak van de campagne gaat aanpassen.

Laatste nieuws

Woerdense Koeiemart 2026.
Nieuws 1 uur geleden
VVD stelt vragen over AI-posters Koeiemart
Vrijwilligers en betrokkenen bij de verbouwing van Grechtzicht
Nieuws 3 uur geleden
Rouwcentrum Grechtzicht in Zegveld vernieuwd en verduurzaamd
Afbeelding
Nieuws 21 uur geleden
Gemeentelijke sites en raadssystemen offline door ernstig beveiligingslek; ook Woerden getroffen
Kinderen begeleiden hun kalveren tijdens de kalverenvoorbrengwedstrijd.
Nieuws 21 okt, 12:50
Jonge boeren strijden met hun kalveren om de winst op Woerdense Koeiemart

Advertenties uit de krant

Woerdense Koeiemart 2026.
met korte video’s 21 okt, 12:49
Woerden loopt uit voor 616e Koeiemart
Woerden maakt zich op voor de Koeiemart 2026.
Koeiemart 21 okt, 09:23
Woerden maakt zich op voor de 616e Koeiemart: dit is het programma
Nacht van Woerden 2026.
met video’s 21 okt, 08:48
Joris Nieuwenhuis en Marie Schreiber winnen Nacht van Woerden
Afbeelding
Nieuws 21 okt, 06:27
Nieuwe commissieleden voor Consulaat van Sinterklaas in Woerden, nog wel enkele vacatures open
Ambassadeur Augusto Massari krijgt een van de vijf gangen geserveerd
Nieuws 20 okt, 20:00
Bijzondere onderscheiding voor Italiaans restaurant Sapori Sardi in Woerden

Download onze app

  • Al het nieuws uit jouw regio
  • Direct op de hoogte
  • Gratis downloaden

Tip de redactie

Heb je een tip, foto of video die nieuwswaardig is? Deel ’m met onze redactie.

Versturen